Medieval and modern coins - Auction 12

Lot 1179

Medieval and modern coins

Lot 1180

Medieval and modern coins

Messico, Filippo V (1700-1746), 8 Scudi, Mexico City, 1715-1732 ; AV (g 27,04; mm 28; h 11); Fr. 6; KM 57.2. Raro, bb+.

Lot 1181

Medieval and modern coins

San Marino, Repubblica (1868-1938), 20 Lire, 1925; AV (g 6,47; mm 20; h 6); Pagani 349. Raro, fdc.

Lot 1182

Medieval and modern coins

Spagna, Isabella II (1833-1868), 100 Reales, Siviglia, 1862; AV (g 8,42; mm 22; h 12); KM 605.3. spl+.

Lot 1183

Medieval and modern coins

Spagna, Alfonso XII (1874-1885), 25 Pesetas, 1879; AV (g 8,08; mm 23; h 6); KM 673. q.fdc.