<< Lotto 165 - Ionia, Focea, ...   Lotto 167 - Misia, Parion, ... >>

Lotto 166 - Asta 29

Stima:
150,00 GBP
Base d'asta:
80,00 GBP
Aggiudicazione:
90,00 GBP

Macedonia, Neapolis, Emidracma, c. 424-350 a.C.; AR (g 1,60; mm 14; h 6); Gorgoneion, Rv. N - E - O - Π, testa di ninfa a d. SNG ANS 431. Leggera patina, bb - q.spl.

Stato lotto: